Socialno mentorstvo v okviru centra za socialno delo in zavoda za zaposlovanje
Socijalno mentorstvo u okviru centara za socijalnu skrbi i zavoda za zapošljavanje
Kako bi organizacija za socialno delo in zavod za zaposlovanje bila uporabljena v smislu vključevanja, velikega je pomena razviti individualni pristop kateri temelji na potrebah in zmožnostih samega uporabnika. V tem pristopu dolgotrajni uporabniki denarne pomoči, dolgotrajno brezposelne osebe in osebe katere so težje zaposljive, ne bi smele prejemati osnovne pomoči za iskanje službe, ampak bi morale imeti primerno psiho-socialno podporo definirano glede na izide katere se nanašajo na zaposlovanje in cilje zaposlovanja ( ali pa k ciljem kateri vodijo k trgu dela). Tak pristop je samoumevna potreba po uvajanju pristopa kateri je bolj usmerjen na posameznika s strani centra za socialno delo in zavoda za zaposlovanje in zajema holistični pristop aktivnega ukvarjanja z osebami katere se soočajo z različnimi pomanjkljivostmi. Ovire s katerimi se soočajo uporabniki so raznolike, lahko so tudi strukturne, v položaju uporabnika, osebne, primanjkljaj delovnih mest, slabo povezanost med priložnostjo iskanja delovnih mest in pristopom delovnemu mestu brezposelnih oseb.
Kako bi sustav socijalne skrbi i područje zapošljavanja bili uistinu primjenljivi u smislu uključivanja od iznimne je važnosti razviti individualni pristup koji se više temelji na potrebama i mogućnostima samog korisnika. U tom pristupu dugotrajni korisnici novčane pomoći, dugotrajno nezaposlene osobe i osobe koje se teže zapošljavaju, ne bi trebali samo primati osnovnu pomoć za pronalaženje posla, nego bi trebali dobiti i odgovarajuću psiho-socijalnu podršku definiranu s obzirom na ishode koji se odnose na zapošljavanje i ciljeve zapošljavanja (ili ciljeve koje vode tržištu rada). Takav pristup podrazumijeva potrebu uvođenja pristupa koji je više orijentiran na pojedinca od strane centara za socijalnu skrbi službi zapošljavanja, a isti obuhvaća holistički pristup aktivnog bavljenja s osobama koje se suočavaju s višestrukim nedostacima. Prepreke s kojima se suočavaju korisnici su raznovrsne, a mogu biti strukturne, u stavovima korisnika, osobne, manjak radnih mjesta, slaba povezanosti između prilika za pronalaženje radnih mjesta i pristupa radnim mjestima nezaposlenih osoba.
Pot do delovnega mesta je sestavljen in obsega udeležbo, razvoj veščin, pridobivanje ustreznih delovnih izkušenj, ponovno prilagajanje ostalih elementov v življenju posameznika in spreminjanje mišljenja/ambicij uporabnika. Velik izziv je poiskati načine obvladovanja številnih ovir s katerimi se soočajo brezposelne osebe in katere obsegajo probleme z delodajalci, svetovalci, družino in prijatelji, kot tudi z samimi brezposelnimi osebami. Tako bi intervencija za vključevanje na trg dela morala vključevati dolgoročno podporo utemeljeno na zaupanju, iskrenem posredovanju in medsektorskem delu ter sodelovanju z uporabo specialističnega znanja uporabnikom za razvoj storitev.
Put do radnog mjesta je složen i obuhvaća angažman, razvoj vještina, stjecanje odgovarajućeg radnog iskustva, ponovnu prilagodbu ostalih elemenata u životu pojedinca te mijenjanje stavova/ambicija korisnika. Veliki je izazov pronaći načine svladavanja niza prepreka s kojima se suočavaju nezaposlene osobe, a koje obuhvaćaju probleme s poslodavcima, savjetnicima, obitelji i prijateljima, kao i sa samim nezaposlenim osobama. Tako bi intervencija za uključivanje na tržište rada trebala podrazumijevati dugotrajnu podršku utemeljenu na povjerenju i iskrenom posredovanju te međusektorski rad i suradnju s primjenom specijalističkog znanja korisnicima u svrhu razvoja usluga.
Centar za socijalnu skrb Čakovec
Projekt 2SoKroG je v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Hrvaška sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Projekt 2SoKroG je u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.