There is no translation available.

 

Moravske Toplice, Hotel Ajda
10. in 11. april 2025
Tradicionalni 28. strokovni posvet

»SLOVENSKA OKOLJSKA MODERNIZACIJA IN ZELENI PREHOD«

Ali zelenemu prehodu v EU pojenja sapa?

 

27 strokovni posvet

pdfProgram623.59 KB

pdfPrijavni obrazec39.68 KB

E-prijava

Uvod

Obremenjevanje okolja in podnebne spremembe ogrožajo Slovenijo, Evropsko unijo in ves svet. Za premagovanje teh izzivov se mora slovensko gospodarstvo preoblikovati v gospodarno in konkurenčno, ki bo današnjo družbo in prihodnje generacije ščitilo pred pritiski na surovinske vire in kakovost okolja. Eden od ciljev je doseči podnebno nevtralnost do leta 2050, spodbuditi gospodarstvo z zeleno tehnologijo, ustvariti trajnostno industrijo in zmanjšati onesnaževanje s čim bolj učinkovitimi posegi. V praksi to pomeni, da je potrebna večja snovna učinkovitost pri ravnanju s surovinami, spodbude za ukrepe za preprečevanje nastajanja odpadkov in ponovno uporabo, realizacija projektov učinkovite materialne in energetske izrabe odpadkov, hitrejši napredek pri prilagajanju na podnebne spremembe in okoljevarstveno naravnana družbena preobrazba nasploh.

Strokovni posvet v organizaciji Zveze ekoloških gibanj Slovenije in ZRS Bistra Ptuj ter soorganizatorjev Fakultete za strojništvo (Univerza v Mariboru) in Elektroinštituta Milan Vidmar že 27 let povezuje strokovnjake, raziskovalce, oblikovalce politik, lokalnih skupnosti, zasebnega sektorja, nevladnih organizacij in širše javnosti. Z namenom, kako uresničiti zapisane cilje in hkrati doseči soglasje med različnimi rešitvami v imenu javnega interesa, bo tudi na letošnjem posvetu potekala razprava o konkretnih ukrepih in načrtovanih rešitvah Slovenije, in sicer na naslednjih aktualnih področjih:

  • PANEL 1: RAVNANJE Z ODPADKI ALI UPRAVLJANJE Z VIRI
    (moderator: mag. Igor Petek, PUBLIKUS d.o.o.)
    Zeleno krožno gospodarstvo ponuja ključne rešitve za trajnostni razvoj, zmanjšanje vplivov na okolje in povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Vpeljuje se zaradi zmanjšanja obremenitve naravnih virov, kar prispeva k zmanjšanju količine odpadkov. Organiziranje krožnega življenja materialov z ekološko načrtovanimi dolgoživimi in popravljivimi izdelki ter možnostjo  recikliranja sestavin po odsluženju izdelkov je ena najpomembnejših dejavnosti, ki jih mora razvita družba vpeljati v svoj trajnostni model. Ključni cilj je predelava vseh odpadkov v nove proizvode ter njihova ponovna uporaba v različnih sektorjih, kot so gradbeništvo, industrija in kmetijstvo. Zaradi količin je posebej pomembna predelava gradbenih in industrijskih odpadkov.
    Razširjena odgovornost proizvajalcev v krožnem gospodarstvu pridobiva na pomenu. Pri tem se srečamo z vprašanjem, ali imamo pri učinkovitem vpeljevanju krožnih tokov sploh še opraviti z odpadki. Razširjena odgovornost proizvajalcev izdelkov široke potrošnje je eden najpomembnejših vzvodov za zagotovitev ustreznih krožnih praks ravnanja z izbranimi vrstami odsluženih izdelkov.
    Kako bomo dosegli zahtevane cilje? Kaj prinaša nova Direktiva o odpadkih? Kaj prinaša nova uredba Evropskega parlamenta in Sveta o embalaži in odpadni embalaži? Kako čim bolj enostavno in učinkovito organizirati življenje, da bo življenje na planetu ostalo vzdržno? Ali je pot EU prava? Imamo alternative? Kako pa ostali svet? Kakšno je stanje v Sloveniji? Slovenija ima velik potencial za prehod v zeleno krožno gospodarstvo, vendar je potrebna usklajena strategija in skupna odgovornost vseh vključenih.

  • PANEL 2: UČINKOVITA ENERGETSKA IZRABA ODPADKOV
    (moderator: dr. Filip Kokalj, Fakulteta za strojništvo, Univerza v Mariboru)
    V Sloveniji zgledno sledimo evropskim direktivam na področju odpadkov, ki so prenesene v naš pravni red, in ustrezno zbiramo ter predelujemo komunalne odpadke. Podobno je z odpadki iz obrti in industrije, ki se prav tako ustrezno zbirajo in predelujejo. Ta faza predelave skladno s pravili proizvede del odpadkov, ki jih ni mogoče reciklirati in imajo visoko kurilno vrednost. Teh odpadkov ne smemo odlagati, zato je edina možnost energijska izraba s sežigom ali sosežigom. Trenutne kapacitete za sežig in sosežig so večkrat prenizke za količine goriv iz odpadkov, ki jih predelamo iz slovenskih odpadkov. Ta kritična nesamozadostnost nas postavlja v nezavidljiv položaj, saj smo izpostavljeni tujemu trgu za sežig in sosežig, ki se zaveda naše situacije. Dodaten pritisk predstavlja energetska kriza z višjimi cenami energentov, kar podraži življenje in slabša konkurenčnost industrije. Z namenom koristne izrabe energije lastnih odpadkov je potrebno zagotoviti energijsko izrabo odpadkov v okviru javne državne gospodarske službe za komunalne odpadke, za ostale odpadke pa v obstoječih primernih objektih s sosežigom ali v novih namenskih objektih za sežig. Na drugi strani imamo objekt, ki se bo zaradi ekonomskih razlogov in obravnave državnih pomoči preusmeril v primarno namembnost lokalnega ogrevanja in najverjetneje podržavil. S tem država razpolaga z napravo, ki je bila izdelana tudi za izkoriščanje iz odpadkov izdelanih goriv in lahko organizira predvideno javno službo z minimalnim investicijskim vložkom. Ali bo Slovenija v tej napravi še naprej uporabljala klasično fosilno gorivo tudi iz zelo oddaljenih virov, ko pa na drugi strani izdela in večinoma izvozi 280.000 ton goriv iz odpadkov? Hkrati tečejo postopki izgradnje dveh novih energetskih objektov, katerih izgradnja in obratovanje sta v danih okoliščinah zelo negotova. Z namenom koristne izrabe energije lastnih odpadkov bi bilo smiselno zagotoviti energijsko izrabo odpadkov v okviru javne državne gospodarske službe v obstoječih primernih objektih s sosežigom. Pri vsaki rešitvi sežiganja pa bo nujno potrebno obravnavati tudi problem zajemanja, shranjevanja ter skladiščenja CO2.

  • PANEL 3: PODNEBNE SPREMEMBE IN KROŽNO GOSPODARSTVO
    (moderator: dr. Rudi Vončina, Elektroinštitut Milan Vidmar)
    Pretekla dogajanja na področju podnebnih sprememb obdobje so bila zaznamovana z revidiranjem Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in priprave Podnebnega zakona. Na področju krožnega gospodarstva pa je večja pozornosti bila namenjena sektorju kmetijstva in gradbeništva.
    Aktualna je priprava trajnostnih poročil, v lanskem letu smo pričeli z njihovimi pripravami, skladno s standardi za trajnostno poročanje. S tem poročanjem se podjetja aktivno vključujejo v prepoznavanje svojega vpliva na podnebne spremembe, oblikovanje strategij za zmanjševanje ogljičnega odtisa, spoštovanja človekovih pravic, zagotavljanja raznolikosti in vključenosti ter upravljanja podnebnih tveganj. Pri prehodu k trajnostnemu gospodarstvu in doseganju podnebnih ter okoljskih ciljev je ključna vloga EU taksonomije, ki usmerja finančna sredstva v trajnostne projekte. Tako bodo morala podjetja poročati o razvrstiti prihodkov, CAPEX in OPEX po merilih EU taksonomije ter pokazati kako njihove dejavnosti prispevajo k šestim okoljskim ciljem EU taksonomije.
    Na okrogli se bomo dotaknili revizije NEPN in njegovih učinkov na naša življenja. Glede na običajne časovnice sprejemanja zakonov lahko pričakujemo, da bodo razprava o vsebini Podnebnega zakona v času izvajanja panela zelo zastopana v medijskem prostoru. V razpravi se bomo poskušali opredeliti do pobud oziroma predlogov z javne predstavitve predloga zakona in podati priporočila pripravljavcu zakona. Zaradi aktualnega odprtega vprašanja ravnanja z gorljivim preostankom odpadkov, se bomo dotaknili razprave o možnosti energijska izraba s sežigom ali sosežigom v povezavi z načeli trajnostnega poročanja in EU taksonomije ter o možnostih zajema, shranjevanja ter skladiščenja CO2 v evropskem prostoru.

  • PANEL 4: OKOLJSKA KOMUNIKACIJA V JAVNI SFERI IN NOVIH KOMUNIKACIJSKIH FORMAH
    (moderator: dr. Andrej Lukšič, Fakulteta za družbene vede, Univerza v Ljubljani)
    V Sloveniji so se nakopičili razvojni problemi, za katere se zdi, da si različni formalni in neformalni akterji stojijo nepomirljivo nasproti. Eni so povsem za, drugi pa so absolutno proti predlaganim razvojnim projektom podjetij, občin ali države. Ta polarizacija je sistemsko proizvedena v javni sferi, saj notranja logika komuniciranja v njej onemogoča konstruktivno in racionalno komuniciranje, ki bi vodilo v iskanje skupne razvojne rešitve ob upoštevanju omejitev, ki izhajajo iz ohranjanja zdravega okolja-narave-prostora. Politični odločevalci so se v takšni pregreti situaciji praviloma odzivali z neodločanjem.
    Da bi reševali razvojno-okoljske probleme na čim bolj demokratičen način in ne na oblastno-tehnokratski s prevlado javnega interesa ali celo na avtoritarni način z izključevanjem drugače mislečih akterjev, je treba vzpostaviti komunikacijske forme, ki bodo takšne dialoge omogočale, in sicer tako med strokami, civilnodružbenimi akterji, gospodarstvom, javnostmi in javno oblastjo. Te forme morajo biti ustrezno nadgrajene še z aplikacijami v virtualnem prostoru, ki omogočajo večjo inkluzivnost, transparentnost, preglednost nad komunikacijskim procesom in ustvarjenimi alternativnimi rešitvami.
    Ta tip demokratične komunikacije oži prostor nastajanju konfliktnih situacij, zmanjšuje možnost tihega lobiranja in vladanje strankarskih »vrhušk«, ki so v navezavi z drugimi interesno ozko usmerjenimi skupinami. Alternativne možnosti so jasne, odločitev pa je na nas, po kateri poti bomo krenili.


    Karel Lipič, predsednik organizacijskega odbora 2025

 

KOMU JE STROKOVNI POSVET NAMENJEN

  • članom inženirske zbornice Slovenije (IZS) , ki delujejo na področju varstva okolja,
  • strokovnjakom in menedžerjem iz komunalnih, reciklažnih podjetij, podjetij iz področja kamnolomov in podjetij s praksami krožnega gospodarstva,
  • povzročiteljem odpadkov, zavezancem podaljšanih shem,
  • državnim službam varstva okolja,
  • županom, članom občinskih svetov in delovnih teles,
  • občinskim upravam in občinskim službam na področju varstva okolja,
  • inšpekcijskim službam, izvajalcem monitoringov, analiz in mnenj,
  • raziskovalcem s področja varovanja okolja, snovne in energetske učinkovitosti, krožnega gospodarstva in trajnostnega razvoja,
  • lokalnim energetskim agencijam,
  • nevladnim organizacijam,
  • študentom iz naravoslovno-tehniških in družboslovnih področij.

 

KOTIZACIJA IN OSTALE INFORMACIJE ZA UDELEŽENCE

PRIJAVE

PRIJAVE sprejemamo do 9. aprila 2025 in jo lahko oddate:

 

KOTIZACIJA

Posvet bo izveden hibridno (udeležba v živo ali spletna udeležba).

  • UDELEŽBA V ŽIVO:
    Kotizacija za udeležence dvodnevnega posveta znaša 280 € na osebo (z DDV), za člane NVO, šole in študente 80 € na osebo (z DDV). V ceno so vključeni stroški za pogostitev med odmori, dve kosili, družabna večerja, gradivo in zbornik.
    Kotizacija za udeležence enodnevnega posveta (1. ali 2. dan) je 180 € na osebo (z DDV), za člane NVO, šole in študente 50 € na osebo (z DDV). V ceno so vključeni stroški za pogostitev med odmori, kosilo, družabna večerja, gradivo in zbornik.

  • SPLETNA UDELEŽBA (ONLINE):
    Kotizacija za udeležence dvodnevnega posveta znaša 120 € na osebo (z DDV), za člane NVO, šole in študente 60 € na osebo (z DDV).
    Kotizacija za udeležence enodnevnega posveta (1. ali 2. dan) je 80 € na osebo (z DDV), za člane NVO, šole in študente 40 € na osebo (z DDV). Vsi udeleženci spletne udeležbe posveta bodo prejeli e-zbornik posvetovanja.


Za drugega, tretjega ali več udeležencev iz iste organizacije se prizna 10 % popust na kotizacijo.

Kotizacijo je potrebno vplačati na naslov VETRNIK, Zavod za trajnostni razvoj, izobraževanje in okoljsko svetovanje, so.p., Vetrnik 15, 8282 Koprivnica na TR: SI56 0400 1004 9192 957 OTP - Nova KBM, Maribor. Plačane kotizacije se v primeru neudeležbe posveta ne povrnejo.

 

PREVOZ IN PRENOČIŠČE

Stroške prevoza in nastanitve udeleženci krijejo sami. Prenočišče v ceno kotizacije za posvetovanje ni vključeno. Prenočišče z zajtrkom je možno v hotelih AJDA, TERMAL in Turističnem naselju. Rezervacije na TERME 3000 Moravske Toplice: 02 512 22 00 ali po e-pošti: s pripisom imena posveta. Prenočišča nudijo tudi v TIC INFO, tel: 02 538 15 20 GSM: 040 829 870, e-pošta:

 

INFORMACIJE

Za dodatne informacije o posvetu kontaktirajte:

 

ORGANIZATORJI POSVETOVANJA

ORGANIZACIJSKI ODBOR STROKOVNEGA POSVETOVANJA:

  • Karel Lipič (predsednik),
  • dr. Viktor Grilc,
  • dr. Niko Samec,
  • dr. Filip Kokalj,
  • dr. Lučka Kajfež Bogataj,
  • mag. Igor Petek,
  • dr. Tomaž Katrašnik,
  • dr. Tomaž Vuk,
  • dr. Klavdija Rižnar,
  • dr. Janez Ekart,
  • Drago Dervarič,
  • Predrag Šinik,
  • dr. Rudi Vončina,
  • dr. Andrej Lukšič,
  • dr. Nada Pavšer,
  • Jože Leskovar,
  • Jure Fišer,
  • Vilko Pešec

 

ORGANIZATORJI


   

 

POKROVITELJI

Spoštovani pokrovitelji!

Posvet že 27 let povezuje strokovnjake, raziskovalce, oblikovalce politik, lokalnih skupnosti, zasebnega sektorja, nevladnih organizacij in druge širše javnosti. Z namenom kako uresničiti zapisane cilje in hkrati doseči soglasje med različnimi rešitvami v imenu javnega interesa, bo tudi na letošnjem posvetu potekala razprava o konkretnih ukrepih in načrtovanih rešitvah Slovenije na aktualnih področjih kot so ravnanje z odpadki ali upravljanje z viri, energetska učinkovitost izraba odpadkov, podnebne spremembe in krožno gospodarstvo ter okoljska komunikacija v javni sferi in novih komunikacijskih formah.

Glavna teža strokovnih diskusij bodo predlogi, kaj moramo storiti v naslednjem desetletju, da bomo v dokumentih napisane cilje dosegli in, kako doseči soglasje med različnimi rešitvami v imenu javnega interesa. Strokovni posvet je namenjen odgovornim osebam na področju varstva okolja v občinah, podjetjih, članom inženirske zbornice (IZS), v raziskovalnih institucijah, šolah, NVO in resornih ministrstvih. Na njej bodo aktivno sodelovali vodilni predstavniki Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Gospodarski zbornici Slovenije in Srbije, priznani strokovnjaki iz fakultet, raziskovalnih institucij ter izbranih uspešnih podjetij. Prispevki bodo objavljeni v tiskanem in E-zborniku ter TV posnetku – USB ključek.

Ob tem dogodku Vam ponujamo priložnost sodelovanja na strokovnem posvetu v obliki predstavitve vaše dejavnosti na t. i. »okoljski stojnici« (prospekti, brošure, plakati, idr.) in video predstavitvi vašega podjetja ali institucije tekom dvodnevne konference.

Vabljeni ste vsi, ki ste posredno ali neposredno povezani z vsebino konference in aktualnimi okoljskimi izzivi v Sloveniji nasploh.

Obliko sodelovanja lahko izberete med možnostmi, navedenimi v nadaljevanju:

  1. GENERALNI POKROVITELJ – KLASIČNO SPONZORSTVO     2.500,00 EUR
    Logotip pokrovitelja v obvestilih, povezanih s konferenco, zborniku posveta in na pozdravnih panojih. Pokrovitelj ima na voljo brezplačni razstavni prostor, ki zajema roll-up pano, mizo in 10 minutno predstavitev dejavnosti podjetja vsem udeležencem posveta.
    Pokrovitelj lahko izkoristi brezplačno udeležbo ene spremljevalne osebe.

  2. PREDSTAVITEV DEJAVNOSTI - POKROVITELJ     1.500,00 EUR ali manj
    Predstavitev dejavnosti v času trajanja konference. Logotip pokrovitelja v obvestilih, povezanih s konferenco, zborniku posveta in na pozdravnih panojih. Vključuje brezplačni razstavni prostor, mizo, roll-up pano, logotip pokrovitelja v obvestilih, zborniku in na posvetu.
    Pokrovitelj lahko izkoristi brezplačno udeležbo ene spremljevalne osebe.

  1. RAZSTAVLJAVEC NA POSVETU    500,00 EUR
    Ima na voljo brezplačni razstavni prostor, ki zajema roll-up pano in mizo ter objavljen logotip pokrovitelja v obvestilih in na posvetu.
    Razstavljavec lahko izkoristi brezplačno udeležbo ene spremljevalne osebe.

  1. OBJAVA REKLAMNEGA SPOROČILA V ZBORNIKU  POSVETA  ALI  ČLANKA
    1-Stranski oglas         600,00 EUR
    ½ - stranski  oglas     400,00 EUR


Glede na 27. letno tradicijo organizacije dogodka in aktualnosti tematike, pričakujemo na konferenci vsaj 150 udeležencev in preko sto po spletu. Zaradi aktualnosti tematike bo prvi  dan tudi novinarska konferenca in z njo zastopanost dogodka v medijih. Več informacij o posvetu iz prejšnjih let lahko najdete na: https://bistra.si/gospodarno-in-odgovorno

Na osnovi sklepa 2. seje Organizacijskega odbora posveta in seje Izvršnega odbora ZEG bo tudi letošnjo tehnično in finančno izvedbo 28. strokovnega posveta (kakor tudi ponudbe pokroviteljem in sponzorjem) v Moravskih Toplicah prevzel:

VETRNIK, Zavod za trajnostni razvoj, izobraževanje in okoljsko svetovanje, socialno podjetje so.p., Vetrnik 15, 8282 Koprivnica
TR: SI56 0400 1004 9192 957  OTP banka - Nova KBM, Maribor.
Davčna številka: 68884583 ; Matična številka: 2136236000

Podpisnik pogodb za sponzorstva, pokroviteljstva, donatorstva posvetovanja ter računov kotizacij udeležencem v imenu ZEG izvaja tehnični organizator zavod VETRNIK  so.p.

 

Karel Lipič, univ. dipl. ing. les.
predsednik Organizacijskega odbora

 

 

 

 

 


ZAKLJUČKI in PREDLOGI UKREPOV 2024

 

ZBORNIKI PRETEKLIH POSVETOVANJ

 

 

 

 

 

 

MEDIJSKI ODZIVI PRETEKLIH POSVETOVANJ

2024 S komunikacijo v slovensko okoljsko modernizacijo

Vabilo za medije336.1 KB

Izjava za javnost349.31 KB

 

2023 Trajnostne rešitve za zeleni prehod Slovenije
12. in 13. oktober 2023

 

 

FOTOGALERIJA PRETEKLIH POSVETOVANJ

2024 S komunikacijo v slovensko okoljsko modernizacijo
1. dan - 11. april 2024:

2024 S komunikacijo v slovensko okoljsko modernizacijo
2. dan - 12. april 2024:

 


2023 Trajnostne rešitve za zeleni prehod Slovenije

12. in 13. oktober 2023

 

2022 Sonaravne rešitve za zeleni prehod Slovenije
6. oktober 2022

 

2022 Sonaravne rešitve za zeleni prehod Slovenije
7. oktober 2022

 

2021 Okoljska samozadostnost Slovenije – OD BESED K DEJANJEM!
7. in 8. oktober 2021

 

2020 Moravske Toplice - OKOLJSKA SAMOZADOSTNOST SLOVENIJE - NEIZOGIBNA NUJNOST
24. in 25. september 2020

 

2019 Moravske Toplice - KROŽNA EKONOMIJA ZA BOLJŠI ZRAK IN MANJ ODPADKOV
1. dan: četrtek - 11.april 2019


2019 Moravske Toplice - KROŽNA EKONOMIJA ZA BOLJŠI ZRAK IN MANJ ODPADKOV

2. dan: petek - 12.april 2019


2018 Moravske Toplice - NACIONALNI PROGRAM VARSTVA OKOLJA IN NJEGOV DIALOG Z LOKALNIMI SKUPNOSTMI

1. SEKCIJA: četrtek - 5.april 2018 - Dialog na področju varstva okolja in dobre prakse snovne učinkovitosti


2018 Moravske Toplice - NACIONALNI PROGRAM VARSTVA OKOLJA IN NJEGOV DIALOG Z LOKALNIMI SKUPNOSTMI

2. SEKCIJA: petek - 6.april 2018 - Kakovost zraka


2017 Moravske Toplice - ODPADKI IN EMISIJE V SISTEMU KROŽNEGA GOSPODARSTVA


2017 Moravske Toplice - SODELOVANJE JAVNOSTI V POSTOPKIH ELEKTROMAGNETNIH IN JEDRSKIH SEVANJ


2016 Moravske Toplice - GOSPODARNO Z VIRI ZA SONARAVNI RAZVOJ SLOVENIJE - 1.DAN


2016 Moravske Toplice - GOSPODARNO Z VIRI ZA SONARAVNI RAZVOJ SLOVENIJE - VEČERJA


2016 Moravske Toplice - GOSPODARNO Z VIRI ZA SONARAVNI RAZVOJ SLOVENIJE - 2.DAN


2015 PTUJ - KAKO DO NIČ ODPADKOV V SLOVENIJI


2015 PTUJ - ZEMLJA IMAMO TE RADI - MODNA REVIJA INOVATIVNE OBNOVE RABLJENEGA TEKSTILA


2014 MORAVSKE TOPLICE - GOSPODARNO IN ODGOVORNO


2013 MORAVSKE TOPLICE - CELOVITO RAVNANJE Z ODPADKI


2012 PTUJ - SLOVENIJA BREZ ODPADKOV