Podlehnik, 26. november 2024 – V konferenčni dvorani Večnamensko kulturno-turističnega centra Podlehnik je potekal pomemben dogodek z naslovom »Ustvarjanje podjetniške skupnosti v PUNKTu Podlehnik« v soorganizaciji Občine Podlehnik in ZRS Bistra Ptuj.  Podjetniški inkubator s coworkingom PUNKT je nova pridobitev v Podlehniku, s katerim želi Občina Podlehnik podjetnikom iz širše regije ponuditi dom za podjetniško delovanje. ZRS Bistra Ptuj ima 30-letne izkušnje v spodbujanju podjetništva in podpori podjetnikom in Občini Podlehnik pomaga pri ustvarjanju podjetniške skupnosti, postavitvi vsebin in vodenju coworkinga. Bistra je bila uspešna pri prijavi projekta COWORKING.NET,  ki ga izvajajo 4 partnerji (BSC Kranj, Občina Passail in Weizer Energie- Innovationszentrum) z namenom vzpostavitve coworkingov na podeželju, sofinanciranega iz programa Interreg Slovenija-Avstrija. V ta projekt so Inkubator PUNKT v Podlehniku vključili kot pilotno lokacijo. Dogodek je bil posvečen predstavitvi rezultatov ustvarjalne delavnice, izvedene 21. novembra, ter okrogli mizi na temo ustvarjanja podjetniške skupnosti v PUNKTu, podjetniškem inkubatorju Podlehnik, ki je tik pred otvoritvijo.

Predstavitev zaključkov ustvarjalne delavnice ob vzpostavitvi PUNKTa

V okviru projekta COWORKING.NET smo 21. novembra v Podlehniku izvedli interaktivno delavnico, ki jo je vodila dr. Lidija Tušek s sodelavci ZRS Bistra Ptuj in je bila namenjena oblikovanju koncepta in strategije delovanja Inkubatorja PUNKT. Potekala je s pomočjo dveh kreativnih metod – vrtiljak in svetovna kavarna. Obe metodi omogočata vključevanje vseh udeležencev in spodbujata raznoliko razmišljanje. Delavnica je združila posameznike različnih starostnih skupin, od študentov do upokojencev, in širokega spektra okolij – sodelovali so predstavniki šol, podjetij in občinskih struktur, kar je ustvarilo edinstveno mešanico perspektiv in idej. Cilj delavnice je bil opredeliti ključne izzive in priložnosti za razvoj podjetniške skupnosti ter soustvarjanje vizije za Inkubator PUNKT.

Ključni zaključki so poudarjali pomen povezovanja lokalnih podjetnikov, spodbujanja podjetniške kulture ter zagotavljanja atraktivnih vsebin in storitev. Vizija PUNKTa je vzpostavitev podpornega okolja za rast podjetništva v Halozah, s posebnim poudarkom na inovacijah, turizmu in trajnostnih praksah.

Med ugotovitvami delavnice izstopajo:

- potreba po vključevanju mladih in ustvarjanju privlačnega podpornega okolja,

- izkoriščanje obstoječih mrež in mednarodnih povezav,

- pomen krepitve prepoznavnosti PUNKTa kot centra podjetniške skupnosti v regiji.

Utrinek_z_ustavrjalne_delavnice_PUNKT-a.jpeg

Slika 1: Utrinek z ustvarjalne delavnice ob vzpostavitvi PUNKTa.

 

Zaključki metode vrtiljak

V metodi vrtiljak, kjer udeleženci v manjših skupinah razpravljajo o vnaprej zastavljenih vprašanjih in rotirajo med različnimi temami, so izstopale naslednje ugotovitve:

  1. Katere storitve in vsebine naj nudi Inkubator PUNKT? Udeleženci so izpostavili potrebo po fleksibilnem coworking prostoru z različnimi možnostmi najema, organizaciji izobraževalnih delavnic in povezovanju z mentorskimi programi.
  2. Kako priti do uporabnikov? Predlagali so uporabo družbenih omrežij, lokalnih medijev in osebnega pristopa, kot so informativni dnevi in predstavitve na dogodkih v regiji.
  3. Kateri so ključni koraki za vzpostavitev uspešnega sistema? Izpostavili so oblikovanje jasnih pravil delovanja, zaposlitev kompetentnega koordinatorja ter postopno uvajanje storitev, prilagojenih potrebam uporabnikov.

 

Ustvarjanje_idej_na_vrtiljaku.jpeg

Slika 2: Ustvarjanje idej na vrtiljaku.

Izpostavljene trditve v svetovnih kavarnah

V nadaljevanju je delavnica prešla na metodo svetovna kavarna, kjer so udeleženci v sproščenem vzdušju razpravljali o ključnih temah, povezanih s podjetniško skupnostjo. Ključne točke, ki so bile izpostavljene:

  1. Vizija in poslanstvo PUNKTa: PUNKT so udeleženci videli kot stičišče za razvoj inovacij, podporno okolje za mlade podjetnike in most med tradicionalnimi panogami ter sodobnimi praksami. "Punkt mora biti prostor, kjer se ideje razvijajo v rešitve," je povzel eden od udeležencev.
  2. Povezovanje lokalne skupnosti: Več udeležencev je poudarilo pomen razbijanja zaprtosti v lokalnem okolju in spodbujanja sodelovanja med obstoječimi podjetniki, šolami in občinami. Prav tako so izpostavili potrebo po mednarodnih povezavah, saj bi te lahko pripeljale nove priložnosti v regijo.
  3. Koristi za člane in okolje: Udeleženci so soglašali, da mora PUNKT prinašati konkretne koristi – dostop do izobraževanj, zmanjšanje stroškov za storitve, mreženje in spodbujanje projektov z višjo dodano vrednostjo, ki imajo pozitiven vpliv na lokalno skupnost.

Delavnica je pokazala, da je v lokalnem okolju veliko interesa za vzpostavitev Inkubatorja PUNKT in za razvoj podjetniške skupnosti. Kombinacija kreativnih metod je omogočila vključevanje vseh udeležencev, njihovih idej in potreb, kar je ustvarilo trdne temelje za nadaljnji razvoj projekta. PUNKT se je že na tej točki izkazal kot prostor sodelovanja, inovacij in povezovanja.

 

Ustvarjalno_razmišljanje_v_kavarni.jpeg

Slika 3: Ustvarjalno razmišljanje v „kavarni“.

 

Okrogla miza z navdihujočimi gosti

Po predstavitvi rezultatov ustvarjalne delavnice je sledila okrogla miza, ki jo je moderirala Tina Baštevc Zorec in so ugledni gosti delili svoje poglede na podjetništvo. Med sodelujočimi so bili Tine Brodnjak (Familija Estate - Domačija Brodnjak), Miran Senčar (Tenzor), Marko Žerak (Meso izdelki Žerak) in Tilen Mrgole (Kreativni laboratorij, d.o.o., član upravnega odbora Manager kluba Ptuj).

Razprava je zajemala:

- potrebe lokalnih podjetnikov,

- izzive pri vzpostavljanju inkubatorja,

- pomen podjetniške skupnosti za razvoj regije.

Gostje so delili tudi osebne podjetniške zgodbe in izpostavili potrebo po gradnji skupnosti, ki presega zgolj ekonomske cilje ter se osredotoča na sodelovanje, podporo in povezovanje.

 

Podjetniški začetki v različnih okoljih

Miran Senčar je z udeleženci delil svojo zgodbo o začetkih pred 30 leti, ko je brez začetnega kapitala ustanovil podjetje Tenzor: "Imel sem samo idejo, kako ponuditi nekaj, česar trg še ni poznal. Takrat je bilo zelo težko priti do kredita, a ravno ta kredit mi je omogočil, da sem postavil temelje svojega podjetja." Izpostavil je tudi pomen osnovnega znanja na področju računovodstva, financ in davkov, ki je ključnega pomena za vsakogar, ki začenja svojo podjetniško pot: "Takšna znanja so bila zame bistvena, zato bi jih priporočil tudi drugim."

Tilen Mrgole je opisal, kako je bil sam inkubiranec inkubatorja v Celju, kar mu je olajšalo začetke: "Dobil sem podporo pri prvih korakih in začetna sredstva prek Slovenskega podjetniškega sklada, kar mi je omogočilo, da sem se osredotočil na razvoj ideje in ne le na iskanje financiranja." Poleg tega je poudaril, da je mentorstvo igralo ključno vlogo pri njegovem razvoju: "Mentorji so mi pomagali razjasniti vizijo in premagati začetne izzive."

Tine Brodnjak je predstavil izzive družinskega podjetja: "Kot družinsko podjetje smo se učili iz svojih napak. Ugotovili smo, da je prodaja vina dolgotrajen proces – potrebovali smo leta, da nas je trg sprejel, in pogosto je nemogoče zadovoljiti povpraševanje po količinah." Poudaril je tudi potrebo po odpiranju navzven: "Poleg lokalnega trga moramo izkoristiti našo lego in pritegniti podjetnike iz sosednjih držav."

Okrogla_miza_-_Marko_Žerak_Tilen_Mrgole_Miran_Senčar_in_Tine_Brodnjak.jpeg

Slika 4: Okrogla miza. Z leve spodaj: Marko Žerak, Tilen Mrgole, Miran Senčar in Tine Brodnjak.


Marko Žerak, predstavnik že četrte generacije stoletnega podjetja, pa je izpostavil, da so bile njegove izkušnje precej drugačne: "Moj izziv je bil nadaljevati in nadgraditi že obstoječe poslovanje. Najprej sem moral temeljito spoznati vse vidike poslovanja, šele nato sem lahko začel uvajati izboljšave."

 

Povezovanje in kultura sodelovanja

Senčar in Brodnjak sta posebej poudarila pomen povezovanja turističnih ponudnikov v Halozah v skupno ponudbo: "Haloze imajo ogromen potencial v turizmu, a ga lahko izkoristimo le, če združimo moči in ustvarimo celovito zgodbo, ki privabi turiste," je dejal Brodnjak. Senčar je dodal: "Pomembno je tudi izobraževanje potencialnih ponudnikov turističnih namestitev, na primer lastnikov vikendov, ki bi jih lahko preuredili za oddajanje – od urejanja dokumentacije do razumevanja davčnih obveznosti."

Mrgole in Senčar sta soglašala, da neuspeh ne sme biti ovira za podjetnike: "Neuspeh je le priložnost za razmislek in usmeritev energije drugam," je dejal Senčar, Mrgole pa je dodal: "Pomembno je, da se podjetniki zavedajo, da neuspeh ne pomeni konca poti, ampak začetek nečesa novega."

Vsi udeleženci so poudarili pomen mednarodnega povezovanja PUNKTa, pri čemer so izpostavili strateško lokacijo Podlehnik: "Smo na idealni lokaciji – blizu meje, ob avtocesti, sredi regije z velikim potencialom. PUNKT ima vse možnosti, da postane središče inovacij in sodelovanja," je dejal Žerak.

Pogled v prihodnost

Udeleženci so izrazili zanimanje za delavnice, izobraževanja in svetovanja na področju financ, računovodstva in davkov, saj to predstavlja osnovo za uspešen začetek poslovanja. Poleg tega so predlagali, da PUNKT organizira posebne programe mentoriranja, kjer bi izkušeni podjetniki pomagali mladim razviti svoje ideje.

Gostje so zaključili z optimističnim pogledom na vlogo PUNKTa v razvoju regije. Kot je povzel Tilen Mrgole: "PUNKT ni pomemben samo za lokalno skupnost, ampak tudi za širše Podravje. Ima potencial, da postane model uspešnega podjetniškega inkubatorja, ki pritegne talente in ustvarja priložnosti."

Dogodek je jasno pokazal, da PUNKT ne bo zgolj inkubator podjetniških idej, temveč tudi stičišče znanja, inovacij in sodelovanja, ki bo imelo dolgoročen vpliv na razvoj Haloz in Podravja.

Sklepne misli

Dogodek je bil pomemben korak v razvoju Inkubatorja PUNKT, ki bo spodbujal podjetniške aktivnosti v regiji Haloze. ZRS Bistra Ptuj s projektom COWORKING.NET utrjuje svoj položaj kot ključni akter pri razvoju podeželskega podjetništva. Inkubator PUNKT bo s svojo inovativno vizijo valilnica talentov in uspešnih podjetnikov, ki bodo s svojimi idejami dvigovali kakovost življenja v regiji.

Pripravila: Dr. Lidija Tušek 

Vodja projektne ekipe COWORKING.NET, ZRS Bistra Ptuj 

 

Več: Poročilo o dogodku, 26.11.2024, Podlehnik