Na Ptuju se je zaključil mednarodni strokovni posvet »Tumpejevi dnevi«, kjer se je predstavil skupni projekt s KGZS Zavod Ptuj s poudarkom na pomenu prilagajanja pridelave poljščine na klimatske spremembe in varovanje tal.
Marko Černe, vodja EIP projekta, je poudaril, da se kmetijska pridelava odvija pretežno na prostem in je zelo odvisna od vremenskih razmer. Klimatske spremembe se izražajo v višjih povprečnih letnih temperaturah, spomladanskih pozebah, vročih in suhih poletjih in milejših zimah brez oziroma z malo snežnimi padavinami ter večji pogostosti ekstremnih vremenskih dogodkov. Namakanje kmetijskih kultur predstavlja enega najpomembnejših ukrepov prilagajanja kmetijstva na klimatske spremembe.
Predstavil je rezultate projekta na ravni spremljanja vpliva namakanja na povečanje pridelkov poljščin, analizo stroškov izvajanja namakanja in izračune ekonomike namakanja. Slednji je dokazal, da je namakanje ukrep, ki zviša pridelke, poveča pridelovalni potencial kmetijskih zemljišč in izboljša ekonomsko učinkovitost kmetijske pridelave. S strokovno načrtovanim namakanjem na podlagi meritev in poznavanja lastnosti rastlin se tudi izboljšuje kakovost pridelkov krmnih rastlin za rejo živali.
Več informacij o dogodku: KGZS > Novice in izobraževanja > Tumpejevi dnevi
Partnerji EIP projekta: UM – FKBV, ZRS Bistra Ptuj, KGZS Zavod Murska Sobota, Kmetijska zadruga Ptuj z.o.o., Jeruzalem Ormož SAT d.o.o., KMG Leben, KMG Majerič, KMG Pignar, KMG Jakob, KMG Najvirt
Projekt EIP se izvaja v okviru podukrepa 16.5: Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam.
Podukrep je delno financiran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014-2020.
![]() ![]() |