V sklopu EIP projekta je ZRS Bistra Ptuj sodelovala v sklopu treh usposabljanj za kmetijska gospodarstva:
- 1. predavanje (ZRS BISTRA PTUJ): Uvod v trajnostno kmetijsko prakso priprave gnojil na osnovi biooglja (Narin pri Pivki - pri Andrejevih, 30. maj 2025)
- 2. predavanje (IPVO): Biostimulanti v pridelavi zelenjave (Buje - Vrtnarstvo Jure Štanta, 19. junij 2025)
- 3. predavanje (NIB): Uporaba hitina pri pripravi gnojil (Buje – Ivan Morelj, 26. junij 2025)
NAMEN USPOSABLJANJ je bil udeležence, predvsem nosilce kmetij, usposobiti za pripravo in uporabo gnojil na osnovi biooglja in biostimulatorjev za izboljšanje tal, povečanje rodovitnosti in podpori trajnostnem kmetovanju.
Skozi praktične primere priprave in uporabe inovativnih gnojil in biostimulantov so udeleženci spoznali, kako lahko ti pristopi prispevajo k povečanju količine pridelave kmetijskih pridelkov, podpori mikroorganizmov v tleh, aktiviranju zadrževanja hranil in vode v prsti ter s tem zmanjšanju izpiranja le teh v podtalnico. Zaradi sprememb podnebja je bistveno, da naravna gnojila pomagajo blažiti učinke podnebnih ekstremov in istočasno podpirajo razvoj prsti, kar pozitivno vpliva tako na okolje kot kakovost pridelane hrane.
S tovrstnimi ciljnimi usposabljanji so kmetijska gospodarstva (KMG) pridobila nova spoznanja, povečala razumevanje, se opolnomočila in nadgradila znanje in dosedanje vedenje. Hkrati so vzpostavila strokovno mrežo za pretok znanja in praks med raziskovalnimi inštitucijami in KMGji.
REZULTATI USPOSABLJANJ:
- Udeleženci so osvojili znanja o biooglju in biostimulantov ter njihovem vplivu na tla in pridelke.
- Pridobljeno znanje bodo lahko uporabljali pri svojih kmetijskih praksah.
- Razvili bodo sposobnost spremljanja in merjenja vplivov biooglja in biostimulantov na tla.
- Okrepili bodo zavedanje o trajnostni kmetijski praksi in možnosti za dolgoročno sodelovanje z raziskovalnimi institucijami.